2024 Computer Science Degrees, Scholarships, Prizes and Awards

Congratulations to the Class of 2024 Computer Science Majors and Minors for their outstanding achievements!   Their accomplishments, along with the accomplishments of certain CS undergraduates  are listed here, as they appear in the Commencement Bulletin.

2024 Graduates:

Majors:

  • Timileyin John Adekola – Bachelor of Science
  • Giorgio Louis Antonacci- Bachelor of Arts
  • Mohammed Danish Bokhari- Bachelor of Science,  Phi Beta Kappa, magna cum laude
  • Joseph Anthony Bosco- Bachelor of Arts, cum laude
  • Andrew Joseph Condie Jr.- Bachelor of Science
  • Malachi Chad Eberly- Bachelor of Science
  • Bennett John Ehret- Bachelor of Science
  • Petra Ilic- Bachelor of Arts, magna cum laude
  • Jackson Kemper Jacobs- Bachelor of Science,  cum laude
  • Ngoc Bao Le- Bachelor of Arts
  • Jose Armando Mendez- Bachelor of Arts
  • Julia Susan Raskin- Bachelor of Science, Phi Beta Kappa, magna cum laude
  • Renan Viera Silva- Bachelor of Science
  • Matthais Stock **- Bachelor of Arts
  • William Ryan Tobin – Bachelor of Science
  • Nicholas McClelland Tussing- Bachelor of Arts
  • William Xue- Bachelor of Science, Phi Beta Kappa, magna cum laude
  • Kathryn Marie Yurechko- Bachelor of Science, Phi Beta Kappa, magna cum laude

Minors:

  • Jack Wilford d’Entremont- Bachelor of Science
  • Jacob Nicholas Jackson- Bachelor of Science, Phi Beta Kappa, magna cum laude
  • Andrew Harris Larsen- Bachelor of Science
  • John Dabbs Schleider, Jr.- Bachelor of Arts, Honors in Economics (Thesis: “Systematic Risk and Measures of Monopoly Power”), cum laude
  • Jonathan Taft Symonds III- Bachelor of Science

Special Honors:

  • Kathryn Marie Yurechko  – Valedictorian, The Algernon Sydney Sullivan Medallion

Fellowships Received:

  • Julia Susan Raskin  – Fulbright U.S. Student Program, Germany
  • Austin Hunter Molitar ’25 – Goldwater Scholarship
  • Kathryn Marie Yurechko –  Marshall Scholarship
  • Brandon W. Bishop ’26 –  U.S. Department of State Critical Language Scholarship, Arabic

Scholarships Awards and Prizes:

  • Kathryn Marie Yurechko –  The James McDowell Scholarship

Departmental Awards:

  • Kathryn Marie Yurechko – The Computer Science Department Award
  • Gabriel Thomas Hogan ’26 – The Lenfest Center for the Arts Award
  • Gabriel Thomas Hogan ’26 – The Excellence in Artistic Management Award
  • Kathryn Marie Yurechko – The Young Scholarship in Philosophy
  • Kathryn Marie Yurechko – The John and Mimi Elrod Fellowship
  • Gabriel Thomas Hogan ’26 – The Michael K. and Linda Gorman Award
  • Jack Wilford d’Entremont- The Coaches and Captains Basketball Award
  • Matt Fritz ’25- William J. Sterns Improved Swimmer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *