2021 Computer Science Degrees, Scholarships, Prizes and Awards

Congratulations to the Class of 2021 Computer Science Majors and Minors for their outstanding achievements! They are listed here, as they appear in the Commencement Bulletin.

2021 Graduates:

TEMITOPE ELIZABETH ADEYANJU – Bachelor of Science, cum laude
KUSH ATTAL – Bachelor of Science, Phi Beta Kappa, summa cum laude
JEFFREY MICHAEL BRADLEY – Bachelor of Science
MICHAEL WILLIAM BROWN – Bachelor of Science, Honors in Geology (Thesis “Estimating Soil Carbon Content of Grazing Lands in Rockbridge County, Virginia, using Statistical and Machine Learning Techniques”)
TRISTAN HENRY CADE – Bachelor of Science
ALEXANDER ALFREDO CAINES – Bachelor of Science
JAY JAEYEON CHOI – Bachelor of Arts
KATIE SUE CONES – Bachelor of Arts, Honors in Mathematics (Thesis: “Bounding Box Sizes and Closure Properties of Spirolateral Graphs generated by Permutations”)
JACOB AIDAN FLOOD – Bachelor of Arts
COLETTA R. FULLER – Bachelor of Arts,  Honors in Computer Science (Thesis: “Evolving Neural Controllers for Micro Aerial Vehicles in Simulation”), cum laude
CALLAN JANE GARST – Bachelor of Science, Honors in Mathematics (Thesis: “It’s a Point, It’s a Line, It’s the Projective Plane:  An Exploration of the Algebraic and Geometric Connections of the Projective Plane”), magna cum laude
ANNJOY MUTHONI GICHANE – Bachelor of Arts
FADY E. GOUDA – Bachelor of Science
ABHI ANANDA JHA – Bachelor of Arts
(TINA) DONGTING JIN – Bachelor of Science, Phi Beta Kappa, summa cum laude
CORINNE GRACE JOIREMAN – Bachelor of Science, magna cum laude
HANNAH LAURIE JONES – Bachelor of Science
DANIEL AUSTIN KUNTZ – Bachelor of Science
JAMES EDGAR LAWSON – Bachelor of Arts
WILLIAM WYATT MEDICK – Bachelor of Science
ALLIE SMITH MILLER – Bachelor of Science, Phi Beta Kappa, summa cum laude
SAMUEL WILSON NODEN- Bachelor of Arts
GRIFFIN WILLIAM NOE – Bachelor of Arts
WILLIAM HARRISON PINKERTON – Bachelor of Arts
MARGARET GRACE ROQUEMORE – Bachelor of Science
JOHN NICHOLAS ST. PIERRE – Bachelor of Science, cum laude
UTKRIST PRATAP THAPA – Bachelor of Science
ANDREW TOSTEN THOMPSON – Bachelor of Science, cum laude
ALEXANDRA ROTH WAGNER – Bachelor of Arts

Fellowships Received

ANA ESTRADA HAMM, ’22 – Boren Scholarship (scholarship for language study abroad)

Scholarships, Awards and Prizes 

(ALYSSA) TRANG THUY VU ,’22 – The James D. Davidson Memorial Fund Scholarship, The James McDowell Scholarship
KUSH ATTAL ,’21 – The Mapleson Award
MICHAEL WILLIAM BROWN, ’21 – The Henry Ruffner Scholarship, The Lena T.  Stevens Scholarship in Geology
KATIE SUE CONES, ’21 – The Classical Association of the Middle West and South (CAMWS) Award
LAURIE A. LEE, ’22 – The Catherine Houston Campbell Scholarship in English Literature
SAMUEL THOMAS BLUESTONE, ’22 – The Jewish Learning Fellowship
ELYSSA M. MCMASTER, ’22 – The Jewish Learning Fellowship
DANIEL AUSTIN KUNTZ, ’21 – The Williams Prize in Mathematics
COLETTA R. FULLER ’21 – The Washington and Lee University Orchestra Award
PRAISE D. APATA, ’23 – The Douglas C. Halstead Memorial Scholarship

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *